2017

linux desktop 2017

kunagi ammu, kui kontoris töötasin ja raha üle polnud, siis kasutasime 3-4 kontori arvutis fedora linuxi desktopi. enam ei mäleta isegi seda, kas oli gnome või kde, aga mäletan hästi, et tööd sai väga hästi teha. printerite töölesaamisega oli natuke jamamist, aga muidu justkui polnud väga viga. red alert 2 mängida ei saanud, see oli ka jama.

kui kogu töö kodukontorisse kolis ja keegi enam kontrollimas ei käinud, siis ilmselt sai kusagilt windows sikutatud ja seda kasutatud. sest noh, kodus tahaks ometi natuke mängida ka jne.

suur legaliseerimine toimus umm.. siis, kui windows 8 tuli ja pakuti piiratud perioodil mõistliku hinnaga upgradet, 30 eurot või midagi sellist. sellest ajast peale on kõik windowsid jms tarkvara olnud ostetud ning õnn ja rõõm saabunud minu õuele. ei pea pidevalt midagi häkkima ja kräkkima, tulevad värskendused ja kõik töötab ilusti.

windows 8 ja windows 10 ui on minuarust väga mõnus, mind see windows 8 start menüü või selle puudumine ei seganud üldse. aga windows 10 tulekuga hakati tegema suurt kisa windowsi salajase kasutaja andmete kogumise ja microsoftile saatmise teemal. see, et google kasutab kõiki andmeid, mis nende pilvest läbi käib, marketingi jaoks, pole mingi saladus. aga et microsoft kasutas poolsalaja ja salaja ja kuidagi nihverdades, installis luba küsimata igast äppe. jällegi, enamuse android telefonidega on posu soovimatuid äppe, mida ise maha võtta ei saagi, ka kaasas. ja siis tulid veel need viirused, mis krüpteerivad su andmed ja ei anna dekrüpteerimisvõtit enne, kui oled neile bitcoine poetanud ja isegi kui maksad, siis ikka pole mingit garantiid, et saad oma andmed tagasi. kõik see on pikapeale häirima hakanud ja mõtlesin ükspäev - kas ma ikka pean seda windowsi kasutama?

minu töövahendid windowsis on olnud thunderbird, chrome, skype ja putty. pildid on ühe arvuti ketta peal, neid haldan picasaga ja koopiad on backblazes ja googles (google on eraldi teema). picasat vist enam edasi ei arendata ja linuxi jaoks seda pole. aga kuna praegu on enivei pildid pilves, st uued pildid ja videod teen peamiselt telefoniga ja need lähevad täisresoga otse google pilve, kus mul on kahe dollari eest kuus ostetud 100GB ruumi praegu. niiet kui ma lokaalset koopiat ei hoia või teen, nagu ikka, kord aastas oma google stuffist lokaalse backupi, siis nagu ei muutu midagi.

ühe youtube tüübi eeskujul panin prooviks ühte arvutisse mint linuxi. see on debain/ubuntu terivaat või fork või ma eitea, kuidas seda liigitada. pm on võetud ubuntu ja pandud kohe peale igast mittetasuta või mitte päris open source programme ka, et kasutajal oleks mugav. installimisega mul tekkisid mõned jamad, ta ei saanud kuidagi uefi ja grubiga hakkama, aga torkisin ise takka ja sain hakkama. desktopiks oli cinnamon ja tõepoolest, täitsa mugav ja moodne ja kasutasin jupp aega mitmes arvutis ning windowsi järele erilist vajadust polnud. kõige suurem üllatus oli, et võrguprinteri seadistamine oli üli-lihtne. ainuke jama oli skypega, millest oli linuxile ürgvana versioon. etiketiprinteriga oli kah jama, esimese katsega töötas kohe lambist, aga kas järgmise kerneli update või millegagi seoses lakkas töötamast ja ei saanudki käima. hmm.

ühes arvutis meil kasutatakse windowsi remote desktoppi üle vpn tunneli ja kõik see töötas ka linuxi peal, aga midagi nagu oli kehvasti. font polnud õige või ei tundunud nii kiire ja mugav. kasutaja vigises ja lõpuks lõin käega ja jätsin selle ühe windowsi ikkagi majja. kohtvõrgu serveri ligipääsusid seal arvutis ei ole, niiet kui laps seal kogemata peaks mingi pahavara käivitada, siis ehk hullu ei juhtu. lihtsalt siuke tunne, nagu majas haiseks midagi natuke. kuidagi härib :)

aga see etiketiprinter (brother q-570) ikka ei töötanud ja otsustasin proovida ka fedora workstationit. pealegi on fedora/redhat/centos maailm mulle kodusem juba alates redhat 2 aegadest. mis see oli, 1996? istusin nädalavahetusel kaitseväes toimkonnas ja lugesin töökaaslase (töötasin kaitseväes peastaabi it toena) sõbra käest laenatud paberkandjal raamatut…

neid linuxi versioone on palju, see on tema suurim tugevus ja nõrkus. mina olen alati serverites kasutanud redhat linuxit, aga debianid on ka üsna popid. siiamaani on justkui desktopil ka ubuntud jms debiani peale tehtud versioonid popimad olnud, sest kasutamismugavus on olnud parem.

nüüd vaatasin, et fedora workstation kasutab kah cinnamon desktoppi ehk sama, mis debiani peal mint linux, et kui erinev see saab olla? panin peale ja ennäe imet - täpselt sama desktop. mõni pisiasi siit-sealt erinev, aga üldiselt sama. lisaks mulle tuttav pakisüsteem. labeliprinter töötas ka esimese hooga kohe ja teise hooga samamoodi tumm, nagu mintiga. enivei, trikk oli lõpuks selles, et tuli ise draiver/filter tõmmata ja gupsi ui kaudu installida, mitte kasutada seda desktopi enda poolautomaatset printeri installimise dialoogi. no vähemalt nüüd käib.

seega tegelikult vahet ei ole, kas meeldib rohkem redhat või debian - mõlemale on lahendus olemas!

kuidas siis on elu linuxi desktipiga aastal 2017? peab ütlema, et windows tundus ikkagi naaaatukene sujuvam. ma kasutan väga lahjasid arvuteid ka, i3 integreeritud graafikaga jne, aga sama raua peal käis windows veitsa sujuvamalt. aga tagasi praegu küll minna ei taha. skypel on linuxi jaoks nüüd moodne versioon olemas, see töötab hästi. chrome on ka, aga ma otsustasin ühtlasi proovida ka chrome asemel firefoxi ja olen sellega praegu rahul. thunderbird on täpselt sama, mis windowsis. puttyt muidugi vaja ei ole, sest linuxil on terminal endal sees. mõnus, et ma saan mingeid linuxi asju katsetada ja teha otse oma tööarvutis, mitte ei pea logima eraldi virtuaalmasinasse kusagil, nagu windowsiga pidi. mitmemonitori tugi töötab ka hästi, kui arvuti käivitamise ajal on 2 monitori küljes, siis kasutab mõlemat. kui on üks, siis ühte ja mingit jama pole. väike screen-tearing, kui kiiremad asjad toimuvad, aga see on see linuxi graafikadraiveri viga vms, windowsil seda ei märganud sama rauaga.

tarkvarauuendused on ka mugavad. kui isu tuleb, kirjutan enne arvuti sulgemist shellis sudo yum update ja tulevad nii os, kui ka muude yum kaudu installitud rakenduste uuendused kohe kohale. see osa on mugavam, kui windowsi all. seal ma tegelt kasutasin kah ninite.com äppi lisasofti installimiseks ja värskendamiseks, kui vähegi sai.

kas mu ema-isa saaksid linuxit kasutada oma arvutis - absoluutselt! isegi paremini. aga ma ei hakka neid praegu ilmaasjata sellega häirima. kui seal veel mingi suurem arvutiprobleem peaks tekkima, siis panen sinna ka linuxi. neil on aio arvuti ja aeg-ajalt üritab windows midagi updateda ja ei oska aio ekraaniga midagi peale hakata. siis jääb installi rippuma ja paremal juhul teeb rollbacki ja halvemal juhul tulebki üle installida. niiet järgmise korrani!